Figura świętej Jadwigi Królowej Polski
Parafia w Janowie Lubelskim
Msze święte w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim

Dni powszednie
6.30, 7.00, 18.30

Msza św. z liturgią niedzielną:
sobota 18.30

Niedziele i święta
7.00, 8.00, 10.00, 12.00,
16.00, 18.30

Start Biblioteka Artykuły 47 Światowy Dzień Pokoju
Login47 Światowy Dzień Pokoju PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Wojciech Marzec   
Środa, 01 Styczeń 2014 05:33

47 Światowy Dzień Pokoju

Dziś obchodzimy 47. Światowy Dzień Pokoju. Ojciec św. Franciszek w orędziu na ten dzień pt.: „Braterstwo podstawą i drogą do pokoju” apeluje o przezwyciężenie „globalizacji obojętności” i zamknięcia na cierpienie innych.

Papież podkreśla, że źródłem wszelkiego braterstwa jest rodzina. Jest ona również podstawą i główną drogą pokoju, ponieważ na mocy swego powołania powinna „zarazić” świat swą miłością”.

Papież akcentuje, że „braterstwo pobudza do jedności z innymi, w których znajdujemy nie wrogów czy konkurentów, ale braci”.

- Dzisiaj, w XXI wieku, Papież Franciszek mówi o tym, że braterstwo jest fundamentem relacji pomiędzy ludźmi. To odkrycie prawdy, że wszyscy wywodzimy się od jednego Ojca, że mamy wspólnych rodziców, że wszyscy chcemy kochać, miłować. W każdym z nas jest jednak niebezpieczeństwo Kaina, który zabił nożem swojego brata. To powinno być przestrogą dla nas do tego, żeby wyzbywać się zazdrości i zawiści, żeby nie iść w stronę, która jest niezdrową konkurencją – powiedział ks. prof. Jan Machniak, Dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego JP II.

Ks. prof. Jan Machniak akcentuje, że mamy patrzeć na Chrystusa narodzonego  w Betlejem i przyjąć Boże Dziecię do naszych serc.

- Dzień Pokoju jest wezwaniem, aby nie uciekając od realizmu, od tego że są wojny i niepokoje, jako chrześcijanie patrzeć na Chrystusa  narodzonego w Betlejem i przyjąć Boże Dziecię do serc. Ważne jest to żebyśmy w duchu tego realizmu w Małym Dziecięciu dostrzegli Chrystusa Zmartwychwstałego – Zbawiciela, który już wstępuje na Krzyż, aby nam pokazać że taka jest droga wyzwolenia człowieka z różnych zniewoleń, trudności i przeszkód. Braterstwo, które rodzi się w Betlejem, które zostaje przypieczętowane na Krzyżu to droga uczniów Chrystusa na XXI wiek. Droga do pokoju, do odbudowywania relacji pomiędzy ludźmi (w rodzinie, w domu), narodami, społeczeństwami – wyjaśnił ks. prof. Jan Machniak.

Pomysłodawcą Światowego Dnia Pokoju był  w 1967 roku Papież Paweł VI.

 

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. św. Jadwigi Królowej

ul. Jana Pawła II 25, 23-300 Janów Lubelski
tel. +48158721716, e-mail: jadwiga.janow@gmail.com

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości